Къщичка като черупка е пример за органична архитектура

Да имаш къщичка насред гората, далеч от цивилизацията, далеч от шума и смога на града, изглежда все по-привлекателна идея в наши дни. Но, нека си признаем – колкото и да е примамлива, тази идея би била съвсем по-неустоима, ако имаме възможност да се възползваме и от някои от удобствата на своето градско съществуване. Точно такава е и тази “черупка” – подходяща за тези, които искат да избягат от живота в града, но все пак искат да живеят в истинска и красива къща.
Японският архитект Тоно Мирай (Tono Mirai Architects) е известен като един от почитателите на т.нар. „земна архитектура“. А последното му творение, което сам нарича „Къщата-черупка“, е еднофамилна хижа сред гората, която сякаш е изникнала от земята. Намира се в гористите планини на Каруизава (Нагано, префектура на Япония).
С гледка към Асана – най-активния вулкан, който се намира на остров Хоншу.

С площ от едва 38 кв. м структурата на тази прелестна къщичка има формата на мидена черупка със затворени западни и северни куполовидни страни, докато източната и южната са отворени. Издигната едва забележимо над земята, но достатъчно, за да успее да се предпази от влагата, архитектът обещава, че с годините ще става все по-красива и по-красива. Иползваните за строителството й материали ще развият богата патина.

Образец за „земна архитектура“
За строежа архитект Мирай използва само естествен дървен материал, предимно от местните японски червен бор, кипарис и кедър, в допълнение с пръст. Изборът си да не използва ламинирани плоскости или шперплат мотивира с желанието къщата да съответства не само на околната среда, но и на органичната форма на самата структура, която „предизвиква жизнената сила на природата“.

Входната врата, изработена от дърво, е „вмъкната“ в черупката. През входа й се стига до жилищното пространство на приземния етаж и дървената палуба. Тя от своя страна е с широки плъзгащи се врати с дървена рамка и стъкло. Максимално отворени те свързват пространствата „вътре“ и „вън“ в хармонично единство.

Традициите на Япония
За асиметричната дървена покривна конструкция не са употребени никакви пирони. Изгражда я по традиционна японска дърводелска техника, която използва седем греди за свързване към една централна кръгла греда.

На приземния етаж има дневна и кухненска част, която се отваря към дървена палуба. Има и повдигната платформа – нещо като зона за релакс, където можете да четете, да похапнете, да дремнете или просто да се отпуснете. Под нея пък е предвидено място за съхранение на допълнително „изскачащо“ легло. Дървената врата отзад води към банята и килера.





Вторият етаж е решен като многофункционално жилищно и спално пространство, което включва и малка, но функционална зона за прибиране на дрехи и спално бельо. А през извитите греди на покрива естествената светлина прониква деликатно в стаята благодарение на малки интегрирани отвори.


Изцяло дървена, много еко, но и напълно устойчива на различни метеорологични условия, като влажно лято или мразовита зима, тази къщичка би била подходяща за дом на всеки – независимо дали става въпрос за градска персона или човек, избрал да живее извън мрежата. Кой колко би останал е друг въпрос, разбира се…


Харесайте страницата ни във Facebook – най-интересното предстои!
По темата:

Алина Попова: живот извън матрицата
“Домът крепи и закриля човека, той е второ тяло за него.” Тези думи на учителя Дънов научих от Алина, с […]
Прочети още
Мъж си построи хобитова къщичка с естествени материали
Този хобитов дом в Словения е също толкова вълшебен, колкото тези от Средната Земя. Разположен в древно селище, датиращо от над 5000 години, […]
Прочети още