Мъжки интериор с контрастна цветова схема

Задачата, пред която са изправени архитектите от Mimolimit е да създадат типично „мъжки“ апартамент с „джентълменски“ интериор с една спалня и работен кабинет. Жилището се намира в сграда, строена през 20-те години на миналия век по проект на архитектите Алоис Мали и Карел Гайселрайтер.
И макар реконструкцията на апартамента да се характеризира с много модерен и съвременен дизайн, архитектите са щастливи от факта, че успяват да запазят и характерното му за 20-те и 30-те години на миналия век дизайнерски дух. А разточителната площ от 240 кв. м осигурява достатъчен терен за работа, на който да се развихрят творческия.
При реновацията на апартамента екипът успяват да запази най-важните конструктивни елементи в оригиналния дизайн. А единствената интервенция, към която прибягва, е снижаването на височината на тавана, за да скрият в него технологичните елементи и да подобрят акустиката на жилището.
Комбинацията от текстури и материали като основен похват в дизайна на този интериор.
Като цяло проектите на Mimolimit се характеризират с афинитет към комбинирането на материали, което откриваме и тук.
За този „мъжки“ интериор архитектите екипът залага на по-контрастна цветова схема, чрез която оптически да увеличат пространството допълнително. Основният елемент, свързващ цялото пространство е камъкът с различни CNC обработени повърхности. Комбиниран е с дърво, метална патина и различни видове текстил като кадифе, лен, кожа и коприна.
Характеристиките, които правят впечатление.
Като отличителен елемент определено се откроява облечената в камък библиотека във всекидневната. Шкафовете, решени с врати, облицовани с текстил, допълнително разширяват пространството и му придават ефирна лекота чрез блясъка, който се постига от осветения текстил.
Сред по-впечатляващите решения е и как спалнята, гардеробната и банята са свързани помежду си и комуникират пространствено. Друг такъв момент е т.нар. „хаптичен под“ от камък и килимите с различни текстури, от груби до меки, които се променят според функцията на стаята.
Зад дизайнерски капаци са скрити всички технологични и строителни елементи, в това число и радиаторите като същевременно се осигурява и „изложбена площ“ за представяне на произведения на изкуството.
Няма как да не забележим например едно от произведенията на чешкия художник Милан Хоусер, създадено специално за този интериор – Puddle (2020).
Светлината като инструмент на диайна
Решенията за осветлението представляват неразделна и съществена част от пространственото. Архитектите използват светлината като „инструмент“, чрез който да оформят пространството и да подчертаят свойствата на материалите. Разположение на източниците на светлина и възможността за регулиране на тяхната интензивност позволяват създаването на красива атмосфера.
Дори сивото пространство може да изглежда уютно, ако е осветено правилно.
При представяне на интериора от Mimolimit подчертават, че се гордеят с дизайнерската си концепция на апартамента заради тотално различни подход, който прилагат. Бе да се опират на създадените преди това дизайнерски решения за други интериори:
Успяхме да създадем иновативни комбинации от материали. Да намерим уникални начини за вграждане на произведенията на изкуството, които приемаме като неразделна част от интериора. Най-важното обаче е, че не разочаровахме собственика и сме благодарни за неговото желание да ни даде пълна творческа свобода.
Жилището е част от жилищна сграда с името „Челинка“ – герой в един от романите на
Елишка Краснохорска, на която е кръстена улицата в Прага, където е разположена сградата.
Харесайте страницата ни във Facebook – най-интересното предстои!
По темата:

50 спални за големи момчета
Човек и добре да живее… пораства. Малките момчета стават големи и идва онзи безкрайно тъжен момент, когато трябва да се […]
Прочети още
9 тенденции в интериорния дизайн през 2022 г.
И през 2022 година тенденциите в интериорния дизайн ще предлагат „достойни“ за Instagram визии, които със сигурност ще искате да […]
Прочети още