Място, родено от сънищата – този проект ще ви превърне във фенове на устойчивата архитектура

С темата за устойчивото строителство и архитектура много често се спекулира. На моменти дори звучи като понятие без референт, все едно „устойчивост“ може да означава и всичко, и нищо. И все пак, ако погледнем на темата като стремеж не просто към покриване на съвременните изисквания за строителство и архитектура, а като нов начин на мислене и световъзприемане – по-близо до природата, подсилвайки, а не източвайки ресурсите й, то стремежът към екологично чист начин на живот и понятието за устойчива архитектура придобиват съвсем друг смисъл. За щастие, има много примери по света, които го доказват. И архитекти, които проектират устойчиви домове в пълния смисъл на всичко онова положително, което можем да предположим… И тези домове, сякаш родени от сънищата, идват, за да ни покажат, че има смисъл в стремежа към насърчаването на устойчив начин на живот. А да не говорим, че са и естетически и визуално вълнуващи!
Именно такъв е спиращият дъха жилищен проект в Мексико – Living In The Noom (Да живееш в сънищата), който се предлага със собствена вертикална гора и слънчеви панели:!
Проектиран от мексиканското архитектурно студио Sanzpont Arquitectura в сътрудничество с Pedrajo Arquitectos, Living In The Noom ви поставя в центъра на природата, но и на лукса.
И определено оборва всяка нездрава представа, че подобен стремеж към екосъобразен начин на живот трябва да е свързан с по-малко или повече аскетизъм. Напротив! 🙂
Дизайнът е фокусиран върху триединството “уелнес, устойчивост и гъвкавост”. Комплексът е изграден от 3 жилищни сгради с триъгълна форма. Архитектурата им е подчертана от вертикални бамбукови канали и вертикални гори, растяща по външните им фасади. И за финал, всяка от тях е структурно завършена с покривна тераса, решена като малка градска градина към която има и обща трапезария, в която всеки може да си приготви сам храната, а покривът й е „облечен“ със соларни панели, които подмагат захранването на жилищата с електроенергия.
Победител в множество архитектурни конкурси от световен ранг, включително и Платинената награда на WA Awards 2021, Living In The Noom интегрира множество биоклиматични и устойчиви стратегии.
Сред тях са събиране на дъждовна вода, отделяне на отпадните води, влажни зони за пречистване на сиви води (*между 50 и 80 % от битовите отпадъчни води се отделят като сиви), компостна площ и др. А вертикалната гора, освен че осигурява докосване до природата, също пречиства въздуха, проникващ в домовете и помага за естествената климатизация (или за справяне с т.нар. ефект на топлинния остров).
Дизайнът на Living The Noom определено е всичко, което бихте искали от една сграда.
Архитектите се стремят към създаването на общност за хора, която се фокусира върху техните индивидуални нужди. Затова създадат наистина многостранно пространство, в което, разположените три 5-етажни сгради които заемат едва 30% от общото зелено пространство. Разбира се, предвидили са и разкрасителни центрове; зони за медитация; паркове; външни и вътрешни басейни. Има и арт работилници и дори органична градина, в която да се отглеждат здравословни плодове и зеленчуци.
Интериорът е не по-малко вълнуващ!
Предлагат се по-малки и по-големи апартаменти – от 60 до 120 кв.м., с 1, 2 или 3 спални. А уникалното архитектурно оформление позволява на всяка стая да има достъп до достатъчно индиректна слънчева светлина.
Интериорният дизайн, в синхрон с цялата архитектурна концепция, също е решен в меките земни тонове и естествените материали. Разпределенията на всяко жилище са така направени, че от всяка точка на дома да има достъп до естествената вентилация на въздуха. Всеки детайл е внимателно обмислен, за да се предложи оптимално ниво на комфорт.


Място, родено от сънищата…
Архитектите казват, че всяко едно от решенията им помага за намаляване на консумацията на енергия. Включително от осветление и климатизация с цели 85%. А за компенсиране на останалите помагат слънчевите панели на покрива и високоефективната LED система.



Харесайте страницата ни във Facebook – най-важното предстои!
По темата:

Кратка история на „цъфналите“ сгради – от Вавилонските градини до зелените фасади днес
Бумът на архитектурните проекти на сгради с фасади, „облечени“ в зеленина и богата растителност, не е просто модерна тенденция. Напротив, […]
Прочети още
Бетонът среща бамбука в необикновения свят на Guha
Бетонът среща бамбука в необикновения, едновременно новаторски, но и традиционен подход в работата на индонезийското архитектурно студио RAW Architecture. Начело […]
Прочети още