Покрив за пример: красиви дизайни от света на покривната архитектура

От покрив до покрив има разлика… А изборът какъв ще бъде дизайнът на покрива на една сграда е точно толкова важен, колкото и всичко останало, защото покривът е, ще бъде и винаги е бил основен архитектурен елемент, натоварен с определени функции.
Има различни видове покриви, всеки от които е подходящ за определени конструкции на сгради и среди. А изборът дали покривът да бъде плосък, шатов или едноскатов например, има както своята декоративна, така и практическа обосновка.

Едноскатни покриви
Това е една от най-често срещаните форми на покриви. Едноскатните покриви имат само един наклон като дизайнът им е в основата и на много други форми на покриви, които използват множество наклони – двускатни, трискатни и т.н. Исторически погледнато едноскатният покрив е често срещан, тъй като позволява на дъжда и снега лесно да изтичат.

Двускатни покриви
Двускатните покриви са изградени от два ската, които заедно образуват триъгълна форма, а по исторически данни първоначално са били използвани още за сградите на храмове в Древна Гърция.
Може би най-приложимият покрив в Европа и у нас, често се среща и в Северна Америка. В жилищната архитектура това е и най-избираният модел покрив, а триъгълната форма се е превърнала във визуална стенография за „къща“.


Плосък покрив
Плоските покриви обикновено се използват за складове и търговски сгради, но има и редица жилищни проекти, за които се избират. Много модернистични сгради имат плоски покриви, които допълват техния изчистен геометричен дизайн. Плоските покриви са характерни и за традиционните арабски, египетски и персийски къщи.
Този тип покрив често се среща в сгради на места с по-топъл климат, където покривите могат да се използват като допълнително жилищно пространство. Могат да бъдат изградени от широка гама от материали, включително зидария, бетон и тухла, а тези от стоманени покривни листове се използват предимно за промишлени сгради.

Сводести покриви
Този тип покриви имат самоносещи сводести форми, които не се нуждаят от рамка отдолу, като тяхната отличителна форма често служи и за декоративен таван на сградата.
Най-разпространеният тип е т.нар. бъчвен свод, построен за първи път от шумерите и често срещан в древен Египет. Възможностите за сводест покрив са множество и често се определят от крайния дизайн и общата визия на сградата, която се търси.

Шатен покрив
Този тип покриви са със страни, паралелно наклонени към стените, без вертикални краища и нямат фронтони.
Исторически шатните покриви са били често срещани в Италия, докато днес те могат да се видят основно при проектирането на бунгала, хижи и вили, често се използват и при строителството на американските къщи. Те са по-устойчиви на повреди от вятъра спрямо двускатните покриви например, но и по-трудни за изграждане.
Различните решения включват полушатни покриви – с един фронтон, и шатни покриви, които имат стръмно наклонени склонове, които се издигат до върха.

Харесайте страницата ни във Facebook – най-интересното предстои!
По темата:

Разходка в небето: Оранжева пътека отвежда до покривите на Ротердам
Пространството като че ли винаги малко недостига в големите градове, затова и функционалното му използване винаги е било приоритет. А […]
Прочети още
Сграда печели овациите с дървена решетка, вдъхновена от сламени покриви
CLOU Architects – едно от набиращите скорост архитектурни студия в Китай, се вдъхновява от архитектурата на традиционните къщи със сламени […]
Прочети още